آیا اسکرین شات در دادگاه و مراجع قضایی قابل استناد است؟

 


اینجانب به عنوان وکیل پایه یک دادگستری در مواجهه با موکلینم بسیار مشاهده میکنم که اشخاص در موبایل خود یا کامپیوتر در شبکه های مختلف اجتماعی با هم چت میکنند و بعد از آن یکدیگر را تهدید میکنند که از پیام هایت اسکرین شات گرفته ام و از طریق دادگاه علیه تو استفاده میکنم.
یا تهدید میکند اگر فلان کار را انجام ندهی اسکرین شات از پیام هایی که به من ارسال نموده ای را برای اقوامت پخش میکنم.
یا یکی از زوجین که به همسرش خیانت کرده و دیگری بر حسب اتفاق از روابط همسرش با نامحرم مطلع میشود و به نحوی از چت هایشان اسکرین شات تهیه میکند.

یا حتی ممکن است شخصی در پیامی که برای شما ارسال نموده به شما فحاشی و توهین کرده باشد و یا تهدید به امری شده باشید .
آیا میتوانید یا استناد به اسکرین شات از پیام دیگری در دادگاه به اتهام فحاشی توهین و تهدید شکایت کنید؟
آیا میتوانید از متن پیام ها اسکرین شات تهیه و در دادگاه علیه همسرتان به اتهام روابط نامشروع استفاده کنید؟
آیا اساسا امکان هرگونه شکایت کیفری و استناد به اسکرین شات ها وجود دارد ؟
پاسخ مثبت است.
برخلاف تصور رایج مردم که چت در تلگرام و وایبر، فیس‌بوک و شبکه‌های اجتماعی دیگر، ایمیل، صدای ‌ضبط ‌شده و فیلم را جزو دلایل قابل استناد به‌ شمار نمی‌آورند، باید بدانید قانون این موارد را بعنوان « ادله الکترونیک » را به‌ رسمیت شناخته است.

بنابراین علاوه براینکه لازم است شما هنگام گفتگو با دیگران و ارسال پیام در شبکه های اجتماعی رعایت اخلاق و ادب و احترام را بنمایید باید بدانید اگر کسی در شبکه ها اجتماعی مزاحم شما شد یا به شما توهین و فحاشی کرد یا شما را به نحوی مورد تهدید قرار داد، تمام این محتوا ها در دادگاه به عنوان دلیل تحت شرایطی که میبایست قبل از اقدام به شکایت با وکیل مشورت کنید، پذیرفته میشود.

دادگاه برای اینکه بتواند با استناد به یک دلیل الکترونیکی حکم صادر کند باید قبل از هر چیز اصالت آن دلایل را احراز کند.اصالت ادله الکترونیکی توسط کارشناسان رسمی دادگستری در حوزه ی فناوری قابل تشخیص است که پس از ارجاع به کارشناس صحت اسکرین شات ها و پیام ها و سایر مدارک شما را تایید میکنند و نهایتا مبنای صدور رای قرار میگیرد.

اما آنچه نباید فراموش کنید این است که اگر قرار است مدارکی علیه دیگری جمع آوری کنید نباید بصورت غیر قانونی باشد.مثلا اگر هنگام خیانت همسر با هک نمودن گوشی یا ایمیل یا اکانت وی اسکرین شات تهیه کنید نه تنها در دادگاه مورد پذیرش قرار نمیگیرد ؛ حتی ممکن است بر علیه خودتان اقدام مجرمانه تلقی و موجب محکومیت کیفری خود شما بشود.طبق قانون : هرگونه عمل نفوذ بدون اجازه دسترسی از فرد یا افراد مالک سیستم هک محسوب می شود.

همچنین اقدام شما به انتشار و پخش نمودن چت های خصوصی و اسکرین شاتهای متهم به هر منظور (بردن آبرو و یا جهت مجبور نمودن به انجام کاری...) عنوان مجرمانه دارد . قانون‌مجازات‌ اسلامی، صراحتاً درماده 16 قانون جرایم‌ رایانه‌ای افشای اسرار خصوصی دیگران را جرم دانسته و مجازات آن را جزای ‌‌نقدی و تا دو سال حبس در نظر گرفته است.
صرف تهدید نمودن به پخش پیام ها و اسکرین شات و عکس خصوصی نیز قابل تعقیب کیفری است حتی اگر آن عمل را انجام ندهد .

برای مثال کاربری سوال نموده که دختری چهارده ساله دارم که مدتیست با یک پسر ۲۰ ساله رابطه دوستی برقرار کرده است و در حد تلفنی و چت کردن بودن تا اینکه روز گذشته پسر به دخترم میگوید اگه به فلان خواسته ی من عمل نکنی عکسهایی که از طریق تلگرام برایم ارسال نموده ای را پخش میکنم.
طبق ماده 669 قانون مجازات اسلامی : «هر کس دیگری را به هر نحو به قتل یا ضررهای نفسی و شرافتی یا مالی یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او تهدید کند، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد، به مجازات شلاق تا 74 ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.»

نوشته سودابه تائبی _ وکیل پایه یک دادگستری

 

کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده ممنوع میباشد.

 

وکیل پایه یک دادگستری هم اکنون آماده پاسخگویی است. جهت مشاوره آنلاین اینجا را کلیک کنید.

موضوعات مرتبط: خانواده ، کیفری 
برچسب‌ها: اسکرین شات , استناد به اسکرین شات در دادگاه , اسکرین شات از چت تلگرام , اسکرین شات ها بعنوان دلیل در دادگاه 

  دانستنی های حقوقی