آثار حقوقی اجاره ی مدرک تحصیلی برای رتبه بندی شرکت

شما نیز اگر فارغ التحصیل برخی از رشته های فنی مهندسی باشید قطعا در جستجوی کار با آگهی هایی به مضمون ذیل روبرو شده اید:

  • قابل توجه متقاضیان جهت استخدام و رتبه بندی کاردان تا دکترای عمران- معماری- مکانیک- زمین شناسی- برق-کشاورزی و تمامی رشته های مهندس در تمام گرایشها 
  •  از مهندسین عزیز جهت رتبه بندی دعوت بعمل می آید
  • همکاری با کلیه مهندسین معماری برق و مکانیک جهت رتبه بندی پیمانکاران

اجاره مدرک و به جیب زدن چند میلیون تومان بدون هیچ زحمتی شما را وسوسه میکند تا با شرکت آگهی دهنده تماس بگیرید و شرایط اجاره مدرک را جویا شوید.
مدت قراردادها معمولا يک تا دو سال است و در این مدت استفاده از مدرکتان در شرکت دیگری ممنوع است. 
با امضای یک قرارداد که معمولا دو ساله است ،علی رغم تاکید بر تسویه در ابتدای کار عملا تنها اجاره مدرک سال اول پرداخت میشود .پرداخت مبلغ توافقی در سال دوم را منوط به توافق در سال دوم میکنند. مدارک مورد نیاز برای فارغ التحصیلان جوان " اصل مدرک، کپي آن، کپي شناسنامه، کارت ملي" است.
مدارک خود را به شرکت میدهید ، قرارداد دو ساله را امضا میکنید و با مراجعه به یکی از دفتر خانه های اسناد رسمی وکالت بلاعزل دو ساله و حق امضا به شرکت میدهید. با دادن وکالت بلاعزل دو ساله کلیه ی تعهدات شرکت را به نحوی قبول میکنید. 
دادن وکالت بلاعزل به کسی که نمیشناسید یعنی اعطای حق امضا و انجام موضوع وکالت از سوی شما بدون اینکه روحتان از اقدامات وکیل خبر داشته باشد. اگر از شرکت واسط بپرسید که آیا در آینده تبعاتی برای من ندارد و مشکل ساز نخواهد شد 
به شما میگویند نگران نباشید شما جزو سهامداران شرکت محسوب نمي شويد. پس در سود و زيان شرکت سهيم نيستيد. اما زهی خیال باطل.

مشاور هم اکنون آماده پاسخگویی است. جهت مشاوره آنلاین اینجا را کلیک کنید.

مسئولیت دارنده مدرک تحصیلی 

با همان وکالت نامه ی بلاعزلی که از شما گرفته اند میتوانند نام شما را بعنوان مدیر عامل یا هر سمت دیگر ثبت کنند.

مديرعامل يک شرکت مهندسي خودش بايد مهندس باشد. مدیر عامل  اولین نفر مسؤول در شرکت است.بنابراین هنگام بروز تخلف مهندسان مرتبط با آن و مديرعامل همگی به شوراي انتظامي سازمان نظام مهندسي فراخوانده مي شوند. در هر صورت اگر شرکتی که مدرک شما را اجاره کرده است تخلفی کند ، شما نیز مسئول هستید.
اگر مدیرعامل از بین اعضای هیات مدیره، برگزیده شود و در واقع عضو هیات مدیره هم باشد علاوه بر مسئولیتت هائی که به عنوان یک عضو هیات مدیره دارد وظایف و مسئولیت هائی نیز به عنوان مدیرعامل، خواهد داشت.
گذشته از این موارد معمولا بی آنکه خودتان بدانید چون حق امضا داده اید یک سهم را نیز به شما اختصاص میدهند.

 

رتبه بندی یا گرید چیست؟
رتبه بندی یا گرید یک نوع معیار صلاحیت گذاری بر اساس استانداردهای تعریف شده است. به عبارتی دیگر،رتبه بندی شرکت های پیمانکاری،بررسی میزان توانایی شرکت بر اساس نفرات و سوابق آن ها،تجربه ی کاری و توان مالی و مدرک تحصیلی اعضا است که طبق ضوابط و آیین نامه هایی که توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی نهاد ریاست جمهوری مصوب می شود انجام می گیرد.
پایین ترین رتبه و گرید یک شرکت (پنج)و بیشترین و بالاترین رتبه (یک) است. 
به این ترتیب که سازمان مدیریت و برنامه ریزی توان انسانی (تعداد مهندسین)، فنی، مالی، سابقه اجرایی و قراردادها و...شرکت ها را بررسی می کند و سرجمع امتیازی برایشان منظور می کند که می شود رتبه آن شرکت.تفاوت در رتبه ی شرکتها ، در سقف قراردادهایی است که این شرکت ها می توانند ببندند موثر است.
رتبه بندی برای شرکت ها زمانی دارای اهمیت میشود که بخواهند در مناقصات دولتی شرکت کنند. یعنی به محض اینکه بخواهند یک قرارداد دولتی چرب و میلیاردی منعقد کنند،باید رتبه بندی شوند و اینجاست که به فکر اجاره مدرک شما می افتند.بنابراین پرداخت مبلغ یک یا دو میلیون برای اجاره ی مدرک شما بسیار ناچیز است.

نحوه ی تنظیم قرارداد و اخذ تضمین موثر است

توصیه میکنم قبل از امضای هرگونه قرارداد یا اعطای وکالت ، سوابق شرکت مورد نظر را بررسی کنید و از مشاوره ی یک وکیل متخصص در این امر بهره بگیرید.
این که متن قرارداد شما به چه نحوی باشد ، وکالتنامه چگونه تنظیم شود و چه تضمین و تعهدی برای خروج شما از شرکت در پایان موعد قرارداد اخذ شود بسیار مهم است. قبل از هر اقدامی با وکیل پایه یک دادگستری مشورت کنید.

نوشته ی سودابه تائبی ، وکیل پایه یک دادگستری

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع است.

 

مشاور هم اکنون آماده پاسخگویی است. جهت مشاوره آنلاین اینجا را کلیک کنید.

 

سوالات کاربران:


با سلام
اینجانب چهار ساله پیش مدرک خود را در اختیار یک شخص جهت ثبت شرکت و گرفتن رتبه گذاشتم و در ازای دریافت مبلغی به مدت دو سال یک وکالت و حق امضا به ایشان دادم. و توافق کردیم که بعد از دوسال یا قرارداد تمدید شود و یا اسم بنده از لیست اعضا خارج گردد.
بعد از گذشت دو سال متوجه شدم که طرف قرارداد بنده شرکت ثبت شده را فروخته و صاحب فعلی شرکت اسم بنده را به عنوان مدیر عامل در ثبت شرکتها به ثبت رسانده و حاضر به خروج اسم اینجانب و یا تمدید قرارداد ندارد.
تا به امروز بارها تقاضا کردم که اسم بنده را خارج کند ولی تا کنون این امر صورت نگرفته است.
یک ساله گذشته نیز یک شکایت کیفری در این زمینه کردم که نهایتا با رای دادگاه در ضمینه کیفری و کلاه برداری تبرِئه شدخواستم من را راهنمایی کنید با توجه به مسوولیت مدیریتی که الان به نام من ثبت شده بایستی از کدام ارگان اقدام به خروج اسمم کنم.قابل ذکر است شرکت ثبت شده در تهران و با مسئولیت محدود می باشد.

مشاور هم اکنون آماده پاسخگویی است. جهت مشاوره آنلاین اینجا را کلیک کنید.


با سلام بنده در سال 90 با یک شرکت شش ماه همکاری داشته ام و بعد از آن تسویه حساب نمودم . اخیرا متوجه شدم که بنده از سال 90 عضو رتبه آور این شرکت هستم .ده روز پیش که مدارک بنده برای رتبه بندی یک شرکت دیگر به انجمن پیمانکاران ارسال شده بود ایشان اعلام کردند که شما در سایت ساجات عضو رتبه آور شرکت دیگری می باشید و بنده از آن روز متوجه این موضوع شدم .چهارشنبه مدرک بنده از سایت ساجات از عضو رتبه آور آن شرکت خارج شده است ولی می خواستم در خصوص استفاده آنها از سال 1390 تا کنون ادعای حقوقی نمایم با توجه به اینکه فقط شش ماه در ان شرکت مشغول به کار بوده ام آیا می توانم از آن شرکت مطابه خسارت نمایم ؟ لازم به ذکر است که مدرک جهت رتبه بندی حدود چهار میلیون تومان برای چهار سال ارزش دارد با تشکر از شما 

مشاور هم اکنون آماده پاسخگویی است. جهت مشاوره آنلاین اینجا را کلیک کنید.


باسلام و خسته نباشید.نحوه اطلاع از استفاده از مدرک تحصیلی توسط شرکت پیمانکاری چگونه است؟
اینجانب در یک شرکت پیمانکاری مشغول بکار هستم.مدیران این شرکت در ارتباط با سازمان برنامه می باشند و عضو سندیکای تاسیسات ایر ان نیز می باشند.
چگونه می توانم بفهمم که آیا این شرکت از مدرک تحصیلی من (کارشناسی عمران-عمران) جهت رتبه خود استفاده کرده است؟با توجه به اینکه کپی مدرک تحصیلی و عکس و سایر مشخصات مرا داشته است(درزمان استخدام اخذ کرده است و در پرونده ام دیده ام که مهر کپی برابر اصل روی کپی مدرکم زده اند بدون اینکه اصل آن را در اختیار داشته باشند یا دیده باشند.)چون در این زمینه رضایتی ندارم اما نمی دانم که در حال حاضر این اتفاق افتاده یاخیر و چگونه می توانم از این مساله اطلاع پیدا کنم؟این شرکت از بدو ورودم من را سه ماه بیمه کرده است .و شنیده ام که حداقل باید شش ماه از جانب این شرکت بیمه شده باشم تا بتواند چه بارضایت و چه بی رضایت مدرک آیا شرط شش ماه بیمه در این رابطه از جانب سازمان برنامه صحت دارد ؟آیا رویت اصل مدرک برای سازمان برنامه الزامی نیست ؟ اگرچه خود این شرکت نمی دانم چگونه مهر رونوشت برابر اصل را بر روی کپی مدرک زده بود.خواهشمندم اینجانب را راهنمایی نمایید. متشکرم

مشاور هم اکنون آماده پاسخگویی است. جهت مشاوره آنلاین اینجا را کلیک کنید.

 

 

نمونه قرارداد اجاره ی مدرک تحصیلی بعنوان عضو امتیاز آور را میتوانید از لینک زیر خریداری و دانلود نمایید :

 

لینک  دانلود نمونه قرارداد 

 

 

 

نمونه تعهدنامه محضری سلب مسئولیت از اجاره دهنده مدرک تحصیلی جهت رتبه بندی شرکت:

 

لینک دانلود  نمونه تعهدنامه 

 

 

 

 

 

نمونه وکالتنامه استفاده از مدرک تحصیلی به منظور رتبه بندی شرکتها را میتوانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید:

 

لینک دانلود  نمونه وکالتنامه 

 

  سایر